Wydanie nr 21/2019, Poniedziałek 21.01.2019
imieniny: pokaż (9 imion)Agnieszka, Patrokles, Epifani, Jarosław, Jarosława, Krystiana, Józefa, Awit, Awita
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl
Internet Światłowodowy i Kablówka 3 Generacji w Malborku
Telewizja HD + Internet Światłowodowy Kablówka 3 Generacji. Malbork + Nowy Dwór Gdański

Sztum: MGOPS stworzył innowacyjny program pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie

 Sztum: MGOPS stworzył innowacyjny program pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie fot. UMiG Sztum
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sztumie w imieniu Miasta i Gminy Sztum testował innowację społeczną: „Masz wpływ na własne życie - animacja drogą do samodzielności”. W różnych regionach kraju przetestowano w sumie 41 nowych tego typu rozwiązań w pracy z niepełnosprawnymi intelektualnie i wybrano 9 najlepszych, z których jedną stworzyli pracownicy ośrodka pomocy w Sztumie.

Przedsięwzięcie realizowane było w ramach projektu ogólnopolskiej organizacji pozarządowej - Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) pn. „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”.W pilotażowym działaniu wsparciem objęto 6 osób z niepełnosprawnościami. Testowanie ww. innowacji społecznej  „Masz wpływ na własne życie - animacja drogą do samodzielności” , odbywało się od czerwca do listopada ub.r. 

Na czy polega program wytłumaczyła nam Sylwia Mackiewicz dyrektor MGOPS w Sztumie: 


- Kluczowym elementem innowacji jest animator osoby z niepełnosprawnościami, którego zadaniem było wsparcie osoby w codziennym funkcjonowaniu. Objęcie uczestników wsparciem w wymiarze indywidualnym (tj. animatora, psychologa i terapeuty) oraz grupowym (grup wsparcia odbiorców i animatorów), pozwoliło na stworzenie atrakcyjnej i efektywnej odpowiedzi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Wartość przedsięwzięcia stanowiła kwotę ok. 38 tys zł. 
27 lutego miało miejsce III ogólnopolskie posiedzenie Rady Programowej projektu, na którym członkowie rady wybrali 9 najlepszych innowacji społecznych spośród 41 testowanych. Wśród 9 zwycięzców wybranych do upowszechniania i wdrażania na terenie całej Polski znalazła się nasza innowacja społeczno: „Masz wpływ na własne życie- animacja drogą do samodzielności. 


Zakres wsparcia z uwagi na swój elastyczny wymiar działania na różnych płaszczyznach będzie mógł być wdrażany i stosowany przez wiele podmiotów specjalizujących się w działaniu na rzecz osób z niepełnosprawnościami, tj. Ośrodki Pomocy Społecznej, PCPR-y, organizacje pozarządowe, fundacje, instytucje i stowarzyszenia, którym bliski jest los osób z niepełnosprawnościami.

redakcja_

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.