Wydanie nr 196/2019, Poniedziałek 15.07.2019
imieniny: pokaż (10 imion)Lubomysł, Daniel, Włodzimierz, Roksana, Egon, Ignacy, Henryk, Niecisław, Dawid, Anna
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rozliczanie kosztów auta firmowego

Rozliczanie kosztów auta firmowego fot. Rozliczanie kosztów auta firmowego
Koszty związane z użytkowaniem samochodu przez firmy często rozliczane są w kosztach działalności. Jednak aby można było skorzystać z określonych ulg spełnione muszą zostać określone przez ustawodawcę warunki.

Co można wliczyć w koszty?

Wielu przedsiębiorców mówiąc o kosztach związanych z samochodem wskazuje w pierwszej kolejności paliwo. Jednak należy mieć świadomość, że poza paliwem kosztem użytkowania samochodu przez firmę są także koszty ponoszone w związku z amortyzacją pojazdu. To, jaką wysokość będzie można rozliczyć zależy w dużym stopniu od tego, czy posiadane auto wykorzystywane jest wyłącznie do celów służbowych czy także prywatnych.

Ewidencja przebiegu

Ewidencja przebiegu, czyli popularna kilometrówka, to wykaz kilometrów, który ma na celu potwierdzenie, czy dany samochód wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy pojazd jest jednocześnie w celach prywatnych. Wówczas przedsiębiorca nie może dowolnie rozliczać kosztów paliwa, lecz na podstawie prowadzonej ewidencji korzystać z odpowiedniego poziomu odliczenia, zgodna z zawodowym wykorzystaniem auta.

Wynajem pojazdu a koszty

Niektóre firmy rezygnują z posiadania własnego samochodu firmowego, korzystając z opcji wynajęcia pojazdu wtedy, gdy faktycznie tego potrzebują. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i często w ogólnym rozliczeniu wychodzi o wiele taniej niż własny samochód. Firmy nie ponoszą bowiem kosztów związanych z amortyzacją, a koszty wynajmu mogą zostać uwzględnione w kosztach działalności. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy prowadzenie naszej działalności wymaga podróży zagranicznych? Czy także wtedy możemy skorzystać z opcji wliczenia wynajmu w koszty prowadzonej działalności?

Wynajem za granicą

Wynajem samochodu za granicą to częsta praktyka wielu firm, które prowadząc działalność współpracują z zagranicznymi podmiotami, co wiąże się z częstymi wyjazdami służbowymi. Rozwiązanie bardzo wygodne i pozwalające oszczędzić sporo czasu. Kwestie formalne oraz rezerwacja dokonywane są jeszcze przed wyjazdem z kraju, a samochód może na nas czekać już na lotnisku. Jest to bardzo cenione rozwiązanie, ale jak z niego skorzystać? Najczęściej wystarczy zaznaczyć odpowiednie interesujące opcje podczas rezerwowania pojazdu, korzystając ze strony internetowej wypożyczalni, jak np. https://www.007londonescorts.com. Po wykonanej usłudze przedsiębiorca dostaje fakturę, która jest potwierdzeniem poniesionych przez niego kosztów. Co istotne, wydatki, jakie poniesione zostały za granicą są rozliczane w całości jako koszty podatkowe. Ale uwaga, dotyczy to kosztów związanych z wynajęciem pojazdu, tzw. czynsz wynajmu. Jeśli rozliczane będą także koszty paliwa czy inne, związane z użyciem samochodu, wówczas konieczne jest udokumentowanie poniesionych kosztów. W jaki sposób? Analogicznie do tego, jak jest to robione w Polsce, poprzez prowadzenie odpowiedniej ewidencji przebiegu.

Rozliczanie kosztów auta firmowego

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.