Wydanie nr 109/2019, Piątek 19.04.2019
imieniny: pokaż (9 imion)Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Z powodu żałoby zostaną odwołane studniówki? – pytają zdezorientowani rodzice. MEN i wojewoda odpowiadają. Czekamy na wasze komentarze.

W najbliższy piątek miała się odbyć studniówka w Nowym Dworze Gdańskim. Jak poinformowali nas rodzice uczniów – z powodu tragicznych zdarzeń w Gdańsku bal został odwołany. „Wszystko jest już gotowe. Rozumiemy powagę sytuacji, ale naszym zdaniem podjęta decyzja jest zdecydowanie za daleko idąca” – słyszymy w rozmowie telefonicznej.

- Dlaczego liceum odwołało studniówkę z powodu wydarzeń w Gdańsku? - pyta jeden z rodziców.
„Ja rozumiem, że zginął człowiek, osoba publiczna, ale mimo to uważam, że to nie jest powód, żeby dzieci, które się przygotowywały, które czekały na to, cierpiały przez decyzję szkoły. My, jako rodzice się zastanawiamy co dalej. Przecież wszystko jest ustalone, jest opłacony catering, uczniowie mają poumawiane wizyty u kosmetyczek i fryzjerów, na które też trzeba czekać. Nikt nie odpowiedział nam kiedy odbędzie się bal. Moim zdaniem jest to nieodpowiedzialne. Naraża tylko nas wszystkich na dodatkowy, niepotrzebny stres.”
 

Decyzja jest oczywista – informuje dyrektor szkoły.
- Wojewoda pomorski ogłosił do czasu pogrzebu prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza żałobę na terenie całego województwa. Ze wstępnych informacji wynika, że prezydent ogłosi również żałobę narodową w najbliższą sobotę. Nasza studniówka miała się odbyć z piątku na sobotę, dlatego jeżeli się te wszelkie informacje potwierdzą, to nie ma takiej możliwości, żeby organizować huczne zabawy. Wspólnie z rodzicami staramy się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Być może bal odbędzie się w ciągu dwóch najbliższych tygodni – informuje Marian Kwoczek, dyrektor ZS1 w Nowym Dworze Gdańskim.

 

Kuratorium wysłało zapytania do MEN, Ministerstwo potrzebowało czasu, biuro wojewody zdecydowanie podkreśliło, co należy zrobić.
Po telefonie od rodzica pytania w sprawie zadaliśmy Kuratorium Oświaty w Gdańsku. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że organ czeka na wytyczne z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Skontaktowaliśmy się z Anną Ostrowską, rzecznikiem MEN, która poinformowała nas, że postępowanie w tej sprawie powinno zostać określone szczegółowo w rozporządzeniu wojewody.
- Wojewoda powinien jasno określić, jakich imprez w czasie żałoby nie wolno organizować – stwierdziła rzecznik.

Stanowisko biura wojewody jest jednoznaczne.
- Studniówka jest to też impreza kulturalna i zabawa. Na zdrowy rozsądek jest już jasne wykluczenie, skoro jest żałoba. Każdy musi się odnieść do własnego sumienia. Rozumiemy, że to są koszty i spore problemy, ale w obliczu tragedii nie można podjąć innej decyzji – informuje biuro prasowe.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że studniówka ZSP3 w Malborku również zostanie przełożona. Uczniowie poinformowali nas, że bal ma się odbyć dzień później, czyli w najbliższą niedzielę. Dyrektor szkoły w rozmowie z nami poinformował, że oświadczenie w tej sprawie wyda dopiero jutro (16.01.2019).

AKTUALIZACJA 16.01.2019 r. godz. 09.25

Studniówka w ZSP3 w Malborku odbędzie się w niedzielę, 20 stycznia br. Poniedziałek, 21 stycznia br. będzie dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.



Czekamy na wasze opinie i komentarze.

 

 

 

Robert Bychowski
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (99)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
and
and 16.01.2019, 22:55
a jak ze studniówkami w piątek ? żałoba jest w dnu pogrzebu
ABC
ABC 16.01.2019, 20:38
Czytam te komentarze i żal serce ściska z powodu tak niskiego poziomu wypowiedzi. To nie był JAKIŚ samorządowiec, tylko zasłużony, postępowy prezydent Gdańska, który działał w imię wolności i tolerancji. Naprawdę droga młodzieży macie to wszystko w poważaniu? Liczą się już tylko hybrydowe paznokcie, żarcie z Maca i Iphone? Macie jeszcze jakieś wartości i szacunek wobec ludzi, którzy potrafią się w coś zaangażować? A może rzeczywiście zorganizujcie sami studniówkę w przyszłym roku i zobaczycie, jakie to fajne spędzać czas na spotkaniach, być odpowiedzialnym za duże pieniądze i zorganizować wszystko, aby wszystkich zadowolić? Ale nie - lepiej zrzucić całą odpowiedzialność na nauczycieli, krytykować wszystko i jak rozkapryszone dzieciaki płakać nad tym, że macie imprezę dzień później. Rzeczywiście - koniec świata.
Mama
Mama 17.01.2019, 06:45 (odpowiedź do ABC)
"Żal serce ściska z powodu tak niskiego poziomu wypowiedzi " pszepraszam bardzo nie uważam swojej wypowiedzi za niski poziom .Żyjemy w wolnym kraju i każdy może mieć swoje zdanie proszę nie sortować ludzi skoro uważa się pan/ pani za tak ludzka osobę . I wypraszam sobie nazywanie mojego dziecka rozkapryszonym bo ciężko pracowało żeby opłacić ta studniówkę , kupić sobie ubranie itp.
Elle
Elle 17.01.2019, 14:31 (odpowiedź do Mama)
Zyje Pani w wolnym kraju to tez powinna Pani wiedziec, ze sa pewne normy spoleczne do ktorych sie nalezy dostosowac, zaloba narodowa najwidoczniej do nich nalezy i nie ma znaczenie czy zmarl papiez, prezydent, czy grupa gornikow. Oczywiscie mozna sie z czyms nie zgadzac, to oczywiste, prosze napisac do p. Prezydenta Dudy, moze sie do tego odniesie. Tak na marginiesie, pamietam siebie sprzed kilku lat i fakt, tez sadzilam, ze moja matura i studniwka sa pepkiem swiata, dlatego nie osadzam.
Rodzic
Rodzic 17.01.2019, 15:53 (odpowiedź do Elle)
Dokładnie dostosować żałoba ma trwać do 19 wiec nie widzę najmniejszego problemu aby nie psuć dzieciom tego ważnego dla nich dnia . "Nadgorliwość gorsza od faszyzmu "
Czytelniczka
Czytelniczka 16.01.2019, 23:35 (odpowiedź do ABC)
Chcę zaznaczyć, że studniówki odwołuje się lub przekłada w innych województwach czego nie rozumiem, np. w podlaskim, co bardzo dezorganizuje życie młodzieży i rodziców. Termin jest przed feriami zimowymi i młodzież ma zaplanowane wyjazdy na ferie zimowe , mój syn np ma bilet do Londynu, który dostał w prezencie na gwiazdkę od rodziny. W innym terminie w studniówce udziału nie weźmie i pytam w imię czego?????, kto mi zwróci 500 zlotych, które zapłaciłam i które bardzo ciężko zarobiłam. Myslę że trzeba zastanowić się pisząc takie beznadziejne komentarze i wejść w położenie innych .
and
and 16.01.2019, 23:02 (odpowiedź do ABC)
z całym szacunkiem ..... ale czy znasz wszystkich zasłużonych samorządowców w tym kraju ?
tragedia jest wielka i należy ją uszanować, kilka dni wcześniej zginęło kilkoro nastolatek ..... co dzień giną ludzie, jedni mniej, drudzy "bardziej" zasłużeni, dla jednych znani, dla innych nigdy nie słyszani ........
ABC
ABC 17.01.2019, 17:26 (odpowiedź do and)
Tak, znam nazwiska zasłużonych samorządowców, a przynajmniej tych, którzy pełnią tę funkcję od tak wielu lat - myślę, że każdy dorosły człowiek powinien mieć pewną wiedzę na temat polityki.
Marek
Marek 16.01.2019, 20:44 (odpowiedź do ABC)
Tak dla wiadomości, nauczyciele nie organizują studniówki
EEE
EEE 17.01.2019, 17:21 (odpowiedź do Marek)
Nie organizują? A kto zamawia salę i zespół, pisze program studniówki, planuje budżet wydarzenia, zbiera pieniądze, przelicza je 100 razy, oddaje pieniądze tym, którzy co chwilę się wycofują, przeprowadza próby poloneza (nie, nie robi tego osoba z zewnątrz), pilnuje uczniów (wychowawcy do 5 rano) i chodzi na spotkania komitetu studniówkowego? Proszę nie siać populistycznych opinii o nauczycielach, które nijak się mają do prawdy.
Marek
Marek 17.01.2019, 18:38 (odpowiedź do EEE)
Rodzice oraz uczniowe, nauczyciele są tylko zapraszani
Mela
Mela 17.01.2019, 18:41 (odpowiedź do Marek)
I próbę poloneza przeprowadza choreograf, w tym roku mam studniówkę i właśnie robi to osoba z zewnątrz wybrana przez rodziców uczniów
Rodzic
Rodzic 17.01.2019, 18:05 (odpowiedź do EEE)
Szacunek , myśle że bez Was przepadły by studniówki bo ani rada rodziców ani mlodzi pełnoletni uczniowie nie poradzili by sobie z takimi obowiązkami . Nie będę komentować aluzji pilnowania
Poruszony
Poruszony 16.01.2019, 20:06
Ludzie, o czym Wy tu piszecie??? Przeczytajcie sami raz jeszcze. Dla Was śmierć-a w zasadzie MORDERSTWO-to nic??? To była osoba publiczna, która przez ostatnie 20 lat pracowała dla Gdańska (nie rozumiem również faktu, że piszecie, że pierwszy raz o Nim usłyszeliście-to świadczy o Was). Osoba, która zginęła przez nagonkę polityczną! Nie podobało się, że ludzie Go kochają, że Go wspierają, że przeciwnicy polityczni nie mają z Nim szans! Uszanujmy to! Kurde studniówka przesunięta i to jest narodowy dramat? Naprawę żenujące!
Ania
Ania 17.01.2019, 03:25 (odpowiedź do Poruszony)
Nie histeryzuj i nie manipuluj. Zginął nie przez nagonkę polityczną tylko przez zaburzenia psychiatryczne sprawcy. To nie miało nic wspólnego z tym, czy i kto go kochał czy nie. Pięć dziewcząt zginęło przez niefrasobliwość prowadzących escape-room. Górnicy też zginęli, przez wypadek losowy zdaje się. Kilka osób prawdopodobnie dziś zginęło przez alkohol i brawurę na drogach. Każdej z tych śmierci szkoda, nie widzę powodu by jeden zmarły miał być ważniejszy od innego. Codziennie ktoś ginie w bardziej bądź mniej spektakularny sposób. Dlaczego ta jedna śmierć ma być narodowym dramatem, a nie ma nim być odwołanie (dla większości to będzie odwołanie całkowite ze stratami finansowymi i brakiem jakiegokolwiek znalezienia nowego terminu i miejsca) tysiącom maturzystów ich jedynej w życiu, przygotowanej i wymarzonej studniówki? Wesela też trzeba będzie w tym kluczu odwołać, tak?
Mama
Mama 16.01.2019, 17:35
Ja rozumie to tragedia dzieciaki się uczą czekają i mają wcześniej zaplanowane chwilę relaksu przed maturą ostatnia impreza pożegnania to co natury też odwołują to ciekawe czy stypa będzie
Mama