Wydanie nr 50/2020, Środa 19.02.2020
imieniny: pokaż (2 imiona)Arnold, Konrad
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Trudniej być dzisiaj rolnikiem” - Dożynki Gminne w Nowym Stawie za nami.

  • Wydanie nr 50/2020
  • 9 września 2019, 15:20
  • redakcja
  • Wiadomości
Dożynki - jedno z najstarszych świąt dziękczynnych za ukończenie tegorocznych plonów i prac polowych dopiero w okresie międzywojennym zaczęto organizować w obrębie gmin, powiatów i parafii. Wówczas dożynkowe święto było swoistą manifestacją dumy z przynależności do stanu rolniczego, a także chłopskiej odrębności. Obecnie jest to podziękowanie za trud i pracę rolników, a także za pomyślność tegorocznych i przyszłych plonów. Rolnicy bowiem na co dzień borykają się z wieloma problemami, z których w ostatnim czasie najbardziej dotkliwym jest niestabilność pogody, w efekcie której w wielu miejscach Polski ogłaszany jest stan klęski żywiołowej.

Jak co roku w gminie Nowy Staw uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną, podczas której wszyscy rolnicy i ich rodziny podziękowali za udane i bezpieczne plony, a także pomyślność przyszłorocznych zbiorów. Po jej zakończeniu, ulicami miasta przeszedł korowód dożynkowy z 11 wieńcami, przygotowanymi przez gminne sołectwa.

Niestety, już drugi rok z rzędu nowostawskie Dożynki Gminne nie miały swoich starostów, dlatego też festyn z okazji święta rolników otworzył zastępca burmistrza, Maciej Prądzyński.

Wśród wielu atrakcji, nie zabrakło występów dzieci i młodzieży z sekcji Nowostawskiego Centrum Kultury i Biblioteki, koncertu Nowostawskiej Orkiestry Dętej, a także występu Kabaretu 4 FALA czy teatru muzycznego HALS.

Podczas tegorocznej zabawy dożynkowej można było skosztować pyszności przygotowane przez gospodynie z sołectw: Dębina Wieś, Dębina SHR, Lipinka, Mirowo, Trępnowy, Trępnowy KGW oraz Półmieście. Za zaangażowanie w przygotowanie stoisk, dekoracji, a także smacznych potraw sołectwa te zostały jednakowo nagrodzone przez komisję w składzie: Tomasz Łoś, Krzysztof Osijewski, Maciej Prądzyński i Anna Uzdowska.

Komisja nagrodziła również sołectwa za przygotowanie dożynkowego chleba i wieńca. Również w tym przypadku wszyscy zostali jednakowo nagrodzeni. Przedstawiciel Pomorskiej Izby Rolniczej, Dariusz Leszczyński wręczył puchar za najpiękniejszy wieniec dożynkowy sołectwu Dębina SHR, które w tym roku po raz pierwszy wzięło udział w gminnym festynie.

Samorząd województwa pomorskiego przy udziale gmin i powiatów od kilkunastu lat organizuje konkurs pn. „Piękna wieś pomorska”. Tegoroczne zmagania odbyły się w dwóch kategoriach: zagroda i wieś. W gminie Nowy Staw zgłosiło się do konkursu 5 wsi oraz 5 zagród. Ex aequo pierwsze miejsce za najpiękniejszą zagrodę zajęli: Aneta Sadłocha z Brzózek i Arkadiusz Ogórek z Myszewa. Najpiękniejszą wsią w gminie Nowy Staw w tym roku okazały się Brzózki.

Równie mocno oczekiwanym, co ogłoszenie zwycięzców konkursów dożynkowych był konkurs sołectw, w którym udział wzięli przedstawiciele Myszewa, Lasek, Dębiny Wsi, Mirowa, Dębiny SHR oraz Lipinki. Po wielu emocjonujących zmaganiach najlepsze w konkursie okazały się drużyny z Dębiny Wsi i Lasek, które zajęły ex aequo pierwsze miejsce.

Wszystkim sołectwom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych gminnych zmaganiach.

redakcja
Przejdź do komentarzy

 

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.