Wydanie nr 151/2020, Sobota 30.05.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Feliks, Ferdynand, Jan, Andronik, Sulimir, Suligniewa, Bazyli
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków?

Czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków? fot. Czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków?
Dermokosmetyki określa się inaczej mianem kosmetyków aptecznych lub kosmoceutyków. Niewiele osób jednak wie, czym one właściwie różnią się od zwykłych kosmetyków, oprócz tego, że produkty te można kupić przede wszystkim w aptece. Są to produkty przeznaczone do codziennej pielęgnacji (tak jak kosmetyki), przede wszystkim skóry problematycznej.

1.     Dermokosmetyki a kosmetyki – czym się różnią?

2.     Co sprawdzić na opakowaniu?

3.     Dermokosmetyki – dla kogo?

Dermokosmetyki a kosmetyki – czym się różnią?

Dermokosmetyki od zwykłych kosmetyków różnią się przede wszystkim tym, że są pozbawione sztucznych barwników i konserwantów, które znajdują się niestety w składzie większości produktów z drogerii. Hipoalergiczne kosmetyki nie zawierają również substancji zapachowych oraz innych składników, które mogą podrażniać skórę, niszczyć jej warstwę lipidową oraz wywoływać alergię. Co szczególnie ważne, dermokosmetyki są przebadane pod kątem dermatologicznym, powstają w wyniku współpracy firm kosmetycznych z dermatologami i specjalistami z różnych dziedzin, są poddawane wielu testom, nie tylko badaniom bezpieczeństwa, jak to ma miejsce w przypadku kosmetyków. Linie dermokosmetyków są dedykowane również konkretnym problemom skóry. Chodzi przede wszystkim o skórę wrażliwą, z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, alergią. Z podstawowych linii dermokosmetyków może jednak skorzystać każdy, nawet jeśli jego skóra wydaje się zdrowa. Produkty te przede wszystkim chronią skórę, odżywiają ją i nawilżają.

Co sprawdzić na opakowaniu?

Nie każdy kosmetyk reklamowany jako zdrowy dla skóry i hipoalergiczny rzeczywiście taki jest. Dlatego warto uważnie czytać składy dermokosmetyków. Nie powinny one zawierać:

  • syntetycznych środków zapachowych,
  • barwiących konserwantów,
  • substancji modyfikowanych genetycznie,
  • żadnej potencjalnie alergennej substancji,
  • mogą zawierać minimalną ilość bezpiecznych, nieuczulających konserwantów.

Użyte w nich powinny być substancje bioaktywne, których działanie powinno być potwierdzone przez badania dermatologiczne i laboratoryjne. Na opakowaniu (lub w rozszerzonym opisie produktu) powinna znaleźć się informacja o specjalistycznych badaniach dermatologicznych, prowadzonych przede wszystkim na skórze wrażliwej i skłonnej do alergii. Produkty powinny być bezbarwne lub o naturalnym kolorze, przede wszystkim zaś bezwonne. 

Dla kogo?

Dermokosmetyki zostały stworzone w reakcji na konkretne problemy skórne, które zwykłe kosmetyki mogą tylko zaogniać, a nawet przyczyniać się do ich powstawania, jeśli zawierają niebezpieczne dla skóry składniki. Na szczęście coraz więcej mniejszych marek kosmetycznych idzie w stronę wegańskich, przyjaznych zwierzętom i bezpiecznych dla skóry kosmetyków. Trzeba pamiętać, że w większości nawet tego typu produkty nie są przeznaczona do skóry skłonnej do podrażnień, alergii czy skóry atopowej.

Osobną linię dermokosmetyków stanowią te dedykowane maluchom, szczególnie tym o skórze atopowej. To przede wszystkim emolienty, które wspomagają odbudowę warstwy lipidowej skóry. Sprawdzają się one również u osób dorosłych z AZS oraz tych cierpiących na świąd. Dermokosmetyki dedykowane są również kobietom w ciąży, których skóra szczególnie narażona jest na różnego rodzaju podrażnienia. Aby zmniejszyć ryzyko świądu, uczulenia, podrażnienia lub nadwrażliwości ciężarne chętnie sięgają po dermokosmetyki. Zawsze warto jednak pamiętać, że dermokosmetyki to nie leki i w przypadku problemów skórnych zawsze warto skorzystać z konsultacji z dermatologiem. Jest całkiem możliwe, że do codziennej pielęgnacji zaleci on korzystanie z dermokosmetyków, natomiast konieczne może okazać się użycie specjalistycznych maści i leków, które przepisać może wyłącznie lekarz.

 

Czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.