Wydanie nr 151/2020, Sobota 30.05.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Feliks, Ferdynand, Jan, Andronik, Sulimir, Suligniewa, Bazyli
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

„Minuta dla SM” - przeczytaj jak możesz wesprzeć akcję.

„Minuta dla SM” - przeczytaj jak możesz wesprzeć akcję. fot. Fundacja StwardnienieRozsiane.info
Wesprzyj chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Okaż im wsparcie w walce z tą trudną chorobą. Jak? Robiąc pomarańczowe zdjęcie. Akcję pod hasłem „Minuta dla SM”, która trwa do 3 listopada, przygotowała Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni.

Motywem przewodnim akcji jest kolor pomarańczowy, będący kolorem-symbolem SM. Ideą akcji jest zrobienie sobie zdjęcia z pomarańczowym akcentem (może to być np. element ubioru czy przedmiot trzymany w dłoniach). – Celem naszej akcji jest zwiększanie świadomości czym jest stwardnienie rozsiane, dzielenie się rzetelną wiedzą odnośnie tej choroby, a także namawianie pacjentów, żeby (niezależnie od zaawansowania choroby) nie rezygnowali ze swoich marzeń – mówi Monika Łada, Prezes Fundacji StwardnienieRozsiane.info.

Fundacja namawia wszystkich chętnych do zrobienia sobie „pomarańczowego” zdjęcia oraz udostępnienia go w mediach społecznościowych z hasztagami: #minutadlaSM, oraz #SMicoztego. Hasztag lub nazwę akcji można dodatkowo umieścić na zdjęciu (np. trzymając w dłoniach kartkę z odpowiednim napisem). Zdjęcia można też przesyłać na adres e-mail Fundacji: fundacja@stwardnienierozsiane.info.

Ze wszystkich zdjęć zrobionych w ramach akcji stworzona zostanie specjalna pocztówka, która będzie zaprezentowana podczas ogólnopolskiej Konferencji „SM- i co z tego” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, zaplanowanej w dniach 9-10 maja. Odbędzie się wówczas także wystawa najciekawszych zdjęć wykonanych w ramach projektu.

Organizatorem akcji jest Fundacja StwardnienieRozsiane.Info z Gdyni. Patronat Honorowy nad Projektem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, oraz Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

* * *

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex - SM) to nieuleczalna choroba neurologiczna. Polega na tym, że układ odpornościowy funkcjonuje w sposób niewłaściwy i uszkadza osłonki komórek nerwowych w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Pojawia się problem z przekazywaniem impulsów nerwowych, w efekcie organizm funkcjonuje w sposób niewłaściwy: np. nogi (choć zdrowe) nie mogą się poruszać, chory, polewając ręce zimną wodą, odczuwa ból, jakby lał wrzątek… Szczególnie „niewidoczne” objawy dokuczają chorym – przewlekłe zmęczenie, zaburzenia wzroku, problemy z równowagą. Szacuje się, że w Polsce choruje ok 50 tys. osób (na świecie – ok. 2,5 mln).  Jeszcze kilkanaście lat temu diagnoza „stwardnienie rozsiane” stanowiła ogromne prawdopodobieństwo, że chory w krótkim czasie stanie się osobą głęboko niepełnosprawną. Szacowano, że co drugi młody człowiek na wózku inwalidzkim to osoba chora na SM. Dziś jest lepiej: rozwój medycyny oraz systematyczne zwiększanie dostępności do leczenia powodują, że coraz więcej nowo zdiagnozowanych chorych ma szansę na niemal w pełni aktywne życie... Nadal jednak w społeczeństwie pokutuje powszechne przekonanie, że SM prostą drogą prowadzi do głębokiej niepełnosprawności. Fundacja StwardnienieRozsiane.info zwraca się do pacjentów z hasłem: „SM – nie przekreślaj marzeń”

Informacja Prasowa Fundacja StwardnienieRozsiane.info

 

Katarzyna De Guzman
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim . Internet Światłowodowy i Telewizja HD w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim .
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.