Wydanie nr 221/2020, Sobota 8.08.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nauczycielki z ZSP nr 4 po kursie carvingu.

  • Wydanie nr 221/2020
  • 3 grudnia 2019, 08:47
  • Redakcja
  • Wiadomości
Nauczycielki z ZSP nr 4 po kursie carvingu. fot. ZSP 4 Malbork
Nabywanie nowych umiejętności i kompetencji jest szczególnie ważne w pracy nauczyciela. Stale rozwijające się dziedziny życia, a także jego tempo i zwiększanie atrakcyjności wymusza na wszystkich sięganie wciąż po nowe wyzwania i cele. Nowy cel w swojej karierze zawodowej postawiły sobie nauczycielki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, Joanna Parafiniuk i Dorota Kęsicka – Owczarz, które  odbyły 10 godzinny kurs carvingu.

Carving jest to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu. Dekoracje z owoców tworzy się bazując na owocach egzotycznych. Dojrzewają one bardzo szybko i stają się soczyste, dlatego najlepszym materiałem dla carvingowca są one wtedy, gdy są niedojrzałe. Są to m. in. wszelkiego rodzaju arbuzy, melony i dynie, a także papaja czy ananas. Ze względu na swoją wielkość są one wdzięcznymi owocami dla początkujących. Do dekoracji z warzyw najczęściej używa się rzodkwi, buraków, różnego rodzaju rzep, brukwi, kabaczka, a także marchwi, selera, kalarepy. Warzywa są zazwyczaj mniejsze od owoców, więc stworzenie pięknej kompozycji z warzyw wymaga już pewnych umiejętności i pewnej wprawy. Warzywa są też dużo twardsze, stąd też wycina się w nich o wiele trudniej i wolniej. Do uzupełnienia gotowych rzeźb lub większych kompozycji stosuje się m.in. kolorowe papryczki chili, pomidorki, liście pora, kolorowych sałat, świeże zioła i oczywiście świeże owoce. Skomponowanie stołu z owocami zawierającego rzeźby owocowe i warzywne jest nie lada wyzwaniem. Fantazyjnie przygotowane elementy kompozycji trzeba umiejętnie wyeksponować, a później troszczyć się o nie. Najlepszym sposobem zapobiegania wysychaniu eksponowanych dekoracji z owoców jest zraszanie ich lodowatą wodą. Pozwala to dłużej utrzymać wilgotność i jędrność owoców i warzyw.

Kurs carvingu był dla nauczycielek malborskiej mundurówki fantastyczną zabawą, w trakcie której zdobyły nowe wiadomości i umiejętności. Uatrakcyjni to z pewnością zajęcia z młodzieżą w trakcie prowadzonych przez nie zajęć praktycznych. Kurs zorganizowany został w ramach projektu Zostań zawodowcem.

 Informacja i zdjęcia: ZSP 4 Malbork

Redakcja
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.