Wydanie nr 224/2020, Wtorek 11.08.2020
imieniny: pokaż (7 imion)Lukrecja, Herman, Włodzimierz, Tyburcja, Zuzanna, Ligia, Aleksander
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sukces pisany kłamstwem. Elizabeth Holmes i Theranos

Czy można zostać miliarderem, wprowadzając w błąd niemal cały świat? Okazuje się, że tak, czego przykładem jest Elizabeth Holmes. Jej historię przybliża film dokumentalny „Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi”. To jeden z najgłośniejszych hitów 2019 roku w telewizji HBO!

Kim jest Elizabeth Holmes?

Elizabeth Holmes to amerykańska bizneswomen, która w wieku 19 lat założyła start-up Theranos, działający w branży biotechnologicznej. Już jako dziecko miała dwa marzenia – zostać lekarzem oraz miliarderką. Nie była jednak w stanie podjąć studiów medycznych z uwagi na paniczny lęk przez igłą. Postanowiła więc zadziwić świat przełomowym wynalazkiem medycznym o nazwie Edison. Jego działanie miało polegać na możliwości wykonania w kilka sekund nawet 200 zaawansowanych badań diagnostycznych, wyłącznie z jednej kropli krwi. Firma Theranon promowała to rozwiązanie jako bezbolesne, tanie i ogólnodostępne.

Z urządzenia skorzystało około 3 miliony pacjentów, a część z nich podjęła się leczenia w oparciu o uzyskane wyniki. Innowację Elizabeth Holmes wspierali najwięksi inwestorzy z Doliny Krzemowej, którzy zapewnili jej ogromne dofinansowania – pomysłodawczyni udało się zebrać 1,4 mld dolarów. Wartość start-upu sięgnęła 9 mld dolarów, a jego właścicielka znalazła się na okładkach największych amerykańskim magazynów.

Szokująca prawda wychodzi na jaw

W 2018 roku wybuchła głośna afera po tym jak dziennikarz „Wall Street Journal” ujawnił wnioski z przeprowadzonego przez siebie śledztwa. Wyszło na jaw, że wynalazek Elizabeth Holmes cechuje się bardzo niewielką skutecznością diagnostyczną. W większości przypadków wyniki badań przeprowadzanych za pomocą urządzenia Edison są błędne, co może narażać na niebezpieczeństwo zdrowie i życie pacjentów. Holmes otrzymała zarzuty oszustwa i została postawiona przed sądem. Musiała również zrezygnować z udziałów w firmie Theranos.

O czym opowiada dokument Alexa Gibneya?

Reżyserem filmu dokumentalnego „Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi” jest zdobywca Oskara (za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny w 2008 roku) Alex Gibney. Do produkcji wykorzystał przeszło 100 godzin nieudostępnianych dotychczas nagrań, w tym wywiadów z osobami zaangażowanymi w sprawę. Dokument przedstawia ciemną stronę Doliny Krzemowej – korporacyjnego centrum w Kalifornii. Okazuje się, że firmy w nim zrzeszone nieraz działały na granicy prawa i dzięki temu osiągały miliardowe zyski.

Jak do tego doszło, że Elizabeth Holmes uwierzyło tak wielu wpływowych ludzi – przedsiębiorców, inwestorów, dziennikarzy, a nawet naukowców? Jakie były prawdziwe motywy jej kłamstw? Odpowiedzi na te i inne pytania spróbowali poszukać twórcy filmu. Przekonajcie się sami, czy im się to udało. Dokument można oglądać w telewizji HBO oraz na platformie internetowej HBO GO. Dostęp do kanału nie wymaga opłacania abonamentu telewizyjnego – HBO GO jest dostępne w pakiecie z internetem stacjonarnym Netii.

Sukces pisany kłamstwem. Elizabeth Holmes i Theranos
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.