Wydanie nr 221/2020, Sobota 8.08.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Leczenie zaćmy – jak się do niego przygotować?

Leczenie zaćmy – jak się do niego przygotować? fot. Leczenie zaćmy – jak się do niego przygotować?
Szacuje się, że na całym świecie na zaćmę choruje nawet 20 milionów osób, z czego blisko milion w samej Polsce. Katarakta objawia się poważnymi zaburzeniami widzenia – pogarszająca się ostrość wzroku, odczuwany dyskomfort podczas spoglądania w emitujące światło, plamki w polu widzenia. Nieleczona zaćma może prowadzić do trwałej ślepoty, a nawet zaniku gałki ocznej. Jest ciężka do zaobserwowania i zdiagnozowania, ponieważ zapadają na nią głównie osoby w podeszłym wieku, czasem też dzieci i zwierzęta. Czym dokładnie jest t choroba i jak się ją leczy?

Przyczyny zachorowalności

Zaćma, zwana również kataraktą, jest jedną z najczęstszych chorób degeneracyjnych oczu. Jej cechą charakterystyczną jest to, że pojawia się głównie u osób w podeszłym wieku. Zdarza się jednak, że może dotknąć także osoby młode i dzieci. W przebiegu zaćmy dochodzi do zmętnienia soczewki, dzięki której możliwe jest ostre widzenie rzeczy, położone w różnych odległościach. Soczewka odpowiedzialna jest też za występowanie zjawiska akomodacji, czyli dostosowywania się oka do wyraźnego widzenia z bliska i z daleka. Powstałe męty i plamki na soczewce w procesie rozwoju zaćmy utrudnia jej prawidłowe funkcjonowanie i jest przyczyną pogorszenia się wzroku.

Najczęstszą przyczyną zachorowań jest wiek. Zaćma starcza – najczęściej występująca – zaczyna rozwijać się zwykle po 60. roku życia. Zaćma wrodzona powstaje na skutek zaburzeń rozwoju oka w życiu płodowym na skutek przebytych chorób wirusowych matki w okresie ciąży, uwarunkowań genetycznych. Zaćma nabyta może być następstwem przebytych chorób oka – jaskry czy odwarstwienia siatkówki, a także chorób całego organizmu – cukrzycy czy niedoczynności przytarczyc.

Leczenie zaćmy – jak przebiega?

Obecnie korzysta się z jednego sposobu na leczenia zaćmy. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest fakoemulsyfikacja, czyli nieinwazyjna operacja, która polega na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą fal ultradźwięków i usunięcia jej resztek z oka. Na miejsce starej soczewki wszczepia się nową – sztuczną. Przed zabiegiem oko pacjenta zostaje odpowiednio przygotowane, zapuszczone zostają odpowiednie krople. Operacja ta przeprowadzana jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a pacjent szybko wypisywany jest do domu – nawet tego samego dnia. Sprawdź, czy istnieją inne sposoby leczenia zaćmy: https://www.kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/91-leczenie-zacmy.

Leczenie zaćmy – jak się do niego przygotować?
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.