Wydanie nr 262/2020, Piątek 18.09.2020
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Betlejemskie Światło Pokoju zawitało do Sztutowa.

Betlejemskie Światło Pokoju zawitało do Sztutowa. fot. fb UG Sztutowo
W związku z tym, że do Świąt Bożego Narodzenia pozostało niewiele czasu, wielu z nas już składa bliskim życzenia szczęścia i pomyślności. Harcerze w całej Europie w tych przedświątecznych dniach biorą udział w betlejemskiej sztafecie przekazywania Światełka Pokoju.

W środę, 18 grudnia br. z Betlejemskim Światłem Pokoju i tegorocznym hasłem: "Światło, które daje moc…" dwie grupy: harcerze z 1 Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej „Sztorm” im. Bernarda Filarskiego oraz dzieci i młodzież ze Świetlicy w Sztutowie wraz z opiekunką Aliną Niedzielską odwiedzili Urząd Gminy Sztutowo. Grupa ze Sztutowa odwiedzała tego dnia wszystkie instytucje gminy z podarkami i niespodziankami.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

 

Informacja i zdjęcia: fb Urząd Gminy Sztutowo.

UG Sztutowo
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Sztutowo


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.